Spectrul Realitatii

Forumul Spectrul Realitatii este dedicat temei horror, povestilor de groaza, legendelor/miturilor si superstitiilor de peste tot.

AcasaPortalCalendarFAQCautareGrupuriInregistrareConectare
Bine ai venit pe forum, speram sa te distrezi! Arunca o privire la regulament . Daca te consideri capabil si vrei sa ajuti comunitatea, fa o cerere pentru aderare staff aici.

Noiembrie 2018
LunMarMierJoiVinSamDum
   1234
567891011
12131415161718
19202122232425
2627282930  
CalendarCalendar
Ultimele subiecte
» Linistea dinaintea furtunii
8/6/2018, 9:02 am Scris de Ave Andreea

» VIZITATORII: RAZBOI PENTRU LIBERTATE
3/5/2018, 10:31 pm Scris de Devilious

» Ecoul oaselor
13/3/2018, 10:35 pm Scris de WhiteBones

» Vânătorul
31/1/2018, 1:15 am Scris de Daizuke

» Cei 12
31/1/2018, 1:13 am Scris de Daizuke

» Amnezia
9/10/2017, 3:33 pm Scris de Ave Andreea

» IMPORTANT
18/9/2017, 10:52 am Scris de Any si Dali

» Her
12/9/2017, 4:14 pm Scris de Smokye

» Face the fear
31/8/2017, 11:25 am Scris de Avva

» Heya
31/8/2017, 11:12 am Scris de Avva

» Detention
24/8/2017, 1:13 pm Scris de Smokye

» Posedat
20/8/2017, 12:20 am Scris de Daizuke

» Nu citi asta
16/8/2017, 10:00 am Scris de Smokye

» Umbra
12/8/2017, 6:24 pm Scris de Mioaaa

» Fiul meu a gasit un jurnal
10/8/2017, 5:26 pm Scris de Thammuz

Subiectele cele mai vizionate
REGULAMENT FORUM
The Walkers Among Us
Cosmarul
Tomino's Hell
Crucea Neagra
Epidemia
Pădurea
Jessie și Jessie
Povesti Scurte : SPOOKYY
Razbunarea
Cei mai activi postatori ai saptamanii
chat

Top postatori
Smokye

Any si Dali

Ana-Maria

Lucifer

MaR¥u$

Alex*

Daizuke

AleX.

SATAN

Alkayr

Distribuiţi | 

Fiul meu a gasit un jurnal

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos 
AutorMesaj
cecetac
Membru
Membru

Reputatie : 0
Data de inscriere : 05/08/2017

MesajSubiect: Fiul meu a gasit un jurnal    10/8/2017, 4:40 pm

Numele meu este Ioan . Am 44 de ani si traiesc in Bucuresti , Romania . Acum cateva zile fiul meu s-a intors dintr-o sedere la bunicii sai , parintii mei ,  care locuiesc in orasul meu natal ; si mi-a adus un fel de carte pe care as vrea sa o impartasesc cu voi :
"     Mi-au spus ca o sa aiba grija de mine . Ca o sa ma hraneascac , o sa ma spele . Ca o sa ma apere de toate pericolele , de toti dezacsatii care umbla liberi pe strazi . Mi-au spus ca o sa ma apere de mine , ca o sa aiba grija sa nu ma ranesc singur . Ca de asta ma tin aici .Abia puteau sa isi stapaneasca rasetele in timp ce spuneau asta . Lor nu le pasa de mine . Nu , eu sunt doar un animal pentru ei . Sunt distractia lor . De aceea se joaca cu mine . De aceea ma hranesc , ma spala . De aceea nu imi fac rau . Se joaca cu mine , pana cand se vor plictisi si atunci ... nici nu vreau sa ma gandesc ce se va intampla atunci .
Nu stiu de cat timp sunt in posesia lor . M-au luat din casa si m-au azvarlit intr-o camaruta mica , intunecata . Geamul camerei mele imi ofera , pe timpul zilei , lumina . Mereu am detestat-o . Mereu mi s-a parut ca arata prea multe din defectele noastre . Intunericul ne invaluie , ne ascunde de cei ce ar putea sa ne raneasca 
       Nu ma deranjeaza singuratatea . Mereu am fost un singuratic . De cand eram mic evitam alti copii . Mama era ingrijorata in privinta mea , asa ca ma trimitea in tot felul de tabere si excursii . Imi amintesc ca imi facusem cativa prieteni , cu care obisnuiam sa ma joc , totusi , destul de rar . Pe masura ce cresteam , eu si putinii prieteni pe care ii aveam incepeau sa se distanteze de mine . In final , singurul meu prieten ramasese mama mea . Ea si profesorii de la scoala erau singurele persoane cu care vorbeam  . Colegii mei ma credeau un ciudat , dar nu imi pasa. Oricum nu eram interesat in orice relatie cu acestia . De ce mi-ar fi pasat ? 
       Traisem un timp crezand ca sunt la fel ca ceilalti . Si mama a crezut un timp acelasi lucru . Ea nu isi dorea decat sa am o viata fericita , sa fiu ca toti ceilalti . Sa am prieteni , sa gasesc o fata , poate chiar sa fac copii . Nu e ca si cum m-ar fi deranjat sa imi intemeiez si eu o familie , dar simteam ca nu e de mine . Preferam sa stau singur . Noaptea ieseam afara , priveam luna si stelele in timp ce ma plimbam nebun pe strazile orasului in care locuiam . Avantajul iesitului noaptea era ca puteam sa ma bucur de singuratate fara a sta in camera mea.
Diminetile mi le petreceam la scoala , dupa-amiezile in camera mea iar noptile cutreierand strazile . Cand am terminat scoala , am fost cel mai fericit om de pe pamant . Imi petreceam tot timpul zilei stand in camera mea , nederanjat aproape de nici-un factor din exterior , cu exceptia vizitelor periodice ale mamei mele care imi aducea mancare .
Fata ei senina imi facea viata mai frumoasa.Obisnuia sa vina cu zambetul pe buze la mine si sa vorbim ore in sir despre orice ne-ar fii putut trece in minte in acele momente . Mama mea a fost cea mai minunata persoana pe care am putut sa o cunosc . Cu toate ca nu ma putea intelege , s-a comportat bine cu mine ... cel putin o vreme. 
La un moment dat stiu ca am incetat sa vorbim . Nu s-a intamplat brusc , tocmai de aceea nu m-am ingrijorat si nu am anticipat ce urma sa se intample. 
Imi amintesc cu exactitate ziua in care mama a venit nervoasa la mine in camera cerandu-mi sa plec dracului din casa ei . A spus ca nu ma mai suporta , ca am fost mereu un ciudat . Mi-a mai spus si ca sunt cea mai mare dezamagire a ei si ca nu ma iubeste. Pentru prima data in viata mi-am simtit inima indurerata, ca si cum cineva mi-ar fi pus pe piept un pietroi de 100 de kilograme . M-am sculat din pat dintr-o miscare lenta , obosita , simtindu-mi oasele scrasnind . Eram mai greu decat atunci cand ma pusesem ultima data in pat . Stateam drept , privind trist la ochii mamei mele care ridicase usor mana , aratand spre usa camerei mele . Urmatoarele evenimente nu imi sunt atat de clare . Stiu doar ca s-a oprit . Totul in capul meu s-a oprit , durerea s-a imprastiat la fel de repede precum a venit , in locul ei instalandu-se furia . Stiu ca probabil nu ar fi trebuit sa fac ce am facut . dar am simtit-o intr-un fel ca o eliberare . Nu m-am putut controla asa ca am impins-o cu putere catre usa , atat de tare incat a cazut pe jos . Am inspirat puternic aer in piept si am urlat din toti plamani : tu sa iesi afara ! Dupa ce s-a pus pe picioare s-a uitat pentru ultima data in ochii mei si a luat-o rapid pe scari in jos , neprivind inapoi . A fost ultima data cand am vazut-o , sau , cel putin , ultima data cand am vazut-o in viata .
        La 2-3 saptamani dupa aceasta , a fost gasita spanzurata , in camera ei , de catre un vecin . A lasat si o scrisoare de adio in care scria ca nu mai putea suporta pierderea unui anumit George , aparent un fost iubit de al ei care o parasise in urma cu cateva zile , de a carui existenta eu nu aveam, evident , nici-o idee. Eram distrus : nu o sa o mai vad niciodata pe singura fiinta de care fusesem vreodata atasat , nu o sa ii mai vad nici chipul senin , nici zambetul ei plin de bucurie , nici nu ii voi mai auzi glasul ei duios soptindu-mi ca va fii bine . Niciodata . O durere imensa imi cuprinsese trupul . Nu puteam sa trec peste . Nicidecum . O iubisem prea mult , chiar daca nu realizasem . Chiar si eu aveam nevoie de cineva , pana la urma .
Casa imi ramasese , evident , mie . Statul acolo nu a mai fost niciodata confortabil : era groaznic . Ma inebunea . Cand treceam pe langa camera ei parca o vedeam agatata in franghia aceea blestemata , cand treceam pe langa bucatarie o vedeam preparandu-mi felul preferat de mancare . 
Am decis sa plec la scurt timp dupa ce mama mea a murit . Nu era decat o problema : nu aveam nici-un ban . Am cautat timp indelungat o solutie , pana cand am gasit un raspuns radical : aveam sa ma mut intr-o casa abandonata . Zis si facut .Mi-am luat un rucsac cu lucrurile cele mai importante din fosta mea casa si am plecat . Nu am spus nimanui ca plec ... pe cine ar fii interesat , pana la urma ?
Am cautat in tot orasul un loc bun . L-am si gasit : un fel de beci in mijlocul unui parc vechi , destul de linistit . Mutarea intr-un astfel de loc pare , pentru un om normal , cum sa spun? ridicola ar fii cel mai bun cuvant pe care il pot gasi . Asa cum am mai spus , eu nu sunt tocmai un om normal , deci am facut-o fara a sta prea mult pe ganduri . Putinii vecini pe care i-am cunoscut pareau prietenosi . Am cunoscut pentru prima data in viata oameni care imi semanau . Acei oameni care stateau toata ziua in casele lor , pe care puteam sa ii intreb la orice ora din noapte daca vor sa iasa la o plimbare scurta prin micul nostru cartier .
Prima data cand am zarit-o credeam ca inima imi va sari din piept in orice clipa . Imi amintesc de chipul ei senin , de parul ei auriu ondulat , de rochia ei sobra , neagra , care-i acoperea tot trupul ei plapand . Era cea mai frumoasa femeie pe care o vazusem in viata mea . 
Fata , pe care mai tarziu am aflat ca o chema Julie , era inconjurata de o parte din familie si prieteni , care o ajutau sa se mute sau ceva de genul . Intreg procesul a durat cam trei ore . Membrii familiei ei erau destul de tristi , probabil pentru ca copilul lor isi parasea casa parinteasca , lucru care odata facut era imposibil de inversat . Desi stilul meu de viata era solitar , nu am putut sa ma abtin sa nu ma duc la ea , sa o cunosc . Nu vorbisem cu alta persoana de multa vreme , asa ca nu ma pricepeam la discutii prea bine . Cu toate astea , am reusit relativ rapid sa o cuceresc . Probabil ca si pentru ea a fost dragoste la prima vedere . 
         Nu imi amintesc prea bine urmatoarele zile , dar stiu ca am ajuns cumva in patul ei . A fost fantastic: am facut dragoste toata noaptea. Am incercat sa fiu profesionist , cu toate ca era prima data a mea . Julie nu parea , totusi , impresionata : statea mai tot timpul nemiscata , in ciuda eforturilor mele consistente . Am continuat la fel si zilele urmatoare . Pot sa spun ca relatia noastra devenise una aproape perfecta .Cum nu aveam bani de mancare , Julie ma ajuta cu cele necesare . Imi dadea in general carne datorita faptului ca parintii ei aveau o ferma de vaci . Invatasem sa gatesc : gateam tot felul de mancaruri la gratar . Cei mai buni erau carnatii , pe care ii preparam din carne tocata si mate . 
Povestea noastra de dragoste a continuat . Aflasem ca Julia imi semana leit: ii placea sa isi petreaca ziua in casa iar noaptea iesea afara pentru a se plimba pe strazile orasului . Si ea era o singuratica , exact ca mine . Incepusem sa cred chiar ca voi putea intemeia o familie , ca nu eram totusi atat de diferit pe cat credeam ... of , Doamne , cat ma inselam . Cand a disparut am fost devastat . Ne certasem cu o noapte inainte din cauza familiei ei , care parea sa nu ma accepte in viata ei . Relatia noastra a durat putin , aproximativ 3 saptamani , dar mi-a marcat profund restul vietii . 
Nu stiu exact cand am descoperit ceea ce eu am numit mai tarziu "antidotul" . Tot ce stiu e ca m-a schimbat profund : dintr-un singuratic m-am transformat intr-o persoana , cum sa spun ... sociabila ar fii cuvantul potrivit . Atata timp am stat in blestemata asta de celula incat am uitat exact procedeul de executie a antidotului . Era , pe scurt , un ritual care schimba oamenii "normali" in cei ca mine , singuratici care pe timpul zilei zac intr-o camera intunecata iar noaptea cutreiera liberi orasul . Am inceput sa ii adun in casa mea , unde ne puteam petrece timpul impreuna , departe de cei ce nu ne inteleg . Uneori organizam orgii , acestea fiind cele mai minunate clipe pe care le-am petrecut pe pamant . Atata placere , atata desfat . Poate de asta imi e asa de greu departe de casa ... 
Totul era minunat .Poate prea minunat . Intr-un final s-a terminat cand ei au venit si m-au luat . M-au azvarlit aici , departe de cei asemenea mie . II aud noaptea cum imi soptesc lucruri groaznice . Nopatea obisnuia sa fie perioada mea preferata . Acum mi-e frica de intuneric . Tresar la orice zumzet . Ii simt aproape . Poate mai e cineva ca mine , undeva , acolo , care imi va gasi jurnalul . Sper         "
Fiul meu spune ca a gasit jurnalul in timp ce explora fostul spital de nebuni cu prietenii lui . Am fost ingrozit datorita faptului ca in jurul spitalului circula zvonul ca acolo ar fii fost incarcerat un fost vagabond care dezgropa cadravele pentru a le viola si a le consuma carnea .Se zvonea ca uneori omora . Pana acum consideram aceste povesti niste legende , dar acum ... tot ce pot spune e ca sunt terifiat ca am trait ani de zile atat de aproape de acest monstru .

cecetac 

Sus In jos
cecetac
Membru
Membru

Data de inscriere : 05/08/2017

MesajSubiect: Re: Fiul meu a gasit un jurnal    10/8/2017, 4:53 pm

E prima poveste  . Pareri ?

cecetac 

Sus In jos
Thammuz
Membru
Membru

Data de inscriere : 21/05/2017

MesajSubiect: Re: Fiul meu a gasit un jurnal    10/8/2017, 5:26 pm

Dacă nu a mai văzut-o după ce a fugit din casă,cum a găsit-o vecinul
spânzurată în camera ei?Dubioasă faza.E destul de interesant,dar nu ar fi trebuit să pui și datele la care scrie în jurnal? Chestia asta cu datele e clișeică,dar mi se pare firească.Oricum,e doar începutul,continuă povestea.
Sus In jos
Continut sponsorizat

MesajSubiect: Re: Fiul meu a gasit un jurnal    

Sus In jos

Fiul meu a gasit un jurnal
Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
Spectrul Realitatii :: ★ CATEGORIILE INITIALE ★ :: Povesti de groaza-
Mergi direct la:  
Copyrightˆ2016 © - Toate drepturile sunt rezervate.
Social Media Buttons